Kolm lihtsat viisi kuidas kasutada vanu tekstiile

 Igal aastal, koos kevade tulekuga, ärkab minus koristus-
maniakk! Nagu ärkaks talveunest ja avastaks, et vähemalt neli viimast kuud ei ole mitte keegi kodus koristanud?! (tekib kohe palju küsimusi). Ja siis toimubki minus isiksuse  lõhestumine ja absoluutselt kõik kes minuga sama katuse all elavad peavad hakkama KOHE suurpuhastust      tegema! Esimese asjana torman riidekapi juurde ja avastan, et jälle on tekkinud liiga palju riideid (iroonia on ikka ja alati selles, et kunagi ei ole midagi selga panna). Aastaid otsisin ma välja suured    kotid ja hakkasin riideid sinna kühveldama, et neid siis teise ringi poodi viia. Aga nagu on juba hästi teada, siis ega need teise ringi poed ei taha enam       riideid vastu võtta kuna istuvad ise riidelademete otsas!    Niisiis, mida teha?

Olen palju riideid ümber õmmelnud, tuttavatele jaganud (see võimalus hakkab ennast ka ammendama), mingi uue kasutusviisi leidnud. Aga ausalt, kui palju neid lapitekke ikka jõuab õmmelda! Ja lõppude lõpuks kõigil ei ole õmblusmasinat käepärast ja kui ongi siis alati ei viitsi õmmelda ka. Allpool on kolm lihtsat (äraproovitud) nippi, mida saad kasutada kohe kui oled selle postituse lugemise lõpetanud.


Tolmulapid

Aga mitte lihtsalt tolmulapid, vaid lapid, mis on immutatud parimate naturaalsete vahenditega, mida loodusel pakkuda on, et oma majapidamine säravaks ja lõhnavaks poleerida.

Vaja läheb (olenevalt tolmulappide arvust):

1 osa vett

1 osa destilleeritud äädikat

2 tilka oliiviõli

sidruneid

erinevaid puuvillaseid lappe (kasuta tekstiili, mille kohta tead kindlalt, et need ei anna värvi)

tühje klaaspurke

valikuliselt võid lisada ka tilga teepuuõli, mis annab ekstra desinfitseeriva toime

Kõigepealt sega kausis kokku äädikas ja vesi ning lisa kaks tilka oliiviõli. Aseta lapid kaussi ligunema, samal ajal koori sidrunid (soovitan koorida sidruni nii, et jätad valge naha sidrunile alles, nii ei kuiva sidrun ära ja saad seda hiljem  kasutada). Kui lapid on piisavalt ligunenud, vääna need kuivaks ja aseta tööpinnale. Aseta sidrunikoored riidele ja seejärel pane tolmulapp õhukindlasse purki. Lisa purki üks ekstra sidrunikoor, et anda tolmulapile veel  tugevam sidruni aroom.

Äädikas on puhastava ja desinfitseeriva toimega, oliiviõli aitab tolmu ja mustuse ilusti kokku koguda ning annab   erinevatele pindadele õhukese kaitsva kihi ning edaspidi saad kogu ebavajaliku pindadelt kätte palju hõlpsamini. Õliplekke ei tasu karta, sest kogus mis segusse lisad on väga väike. Puhastatud pinnad jäävad säravpuhtad! Peab tunnistama, et tänu nendele tolmulappidele ma koristan tihedamini, juba sellepärast, et saaks mõne nendest      purkidest avada! Milline lõhn!!

Idee autor: Christina Strutt “Loodussõbralik majapidamine”


Lõhnakotikesed

Üks selgemaid mälestusi, mis seostub mul vanaemaga, on igasugused lõhnakotikesed. Juba lapsena meeldis mulle tema kappides sorida, seal leidus igasuguseid põnevaid aardeid. Näiteks oli tal üks kapp, mis lõhnas magusalt. Ma kutsusin seda kappi kommikapiks. Pistsin oma nina tihti sinna kappi ja nuusutasin seda magusat lõhna.     Tegelikult hoidis vanaema seal kirsilikööri ja omavalmistatud veine ja eks vahel ka komme 😊. Linade ja pitslinikute vahelt leidsin kotikesi, mis lõhnasid nii hästi- roos, lavendel, loorber jne. See lapsepõlves kogetu mõjutas ja kujundas kohe kindlasti minu haistmismeeli. Praegugi aitavad mind kehva enesetunde korral erinevad lõhnad. Pistan nina lavendlipõõsasse, tõmban kopsud nektarit täis ja elu saab uue maitse (lõhna). Loomulikult on nendel            lõhnakotikestel ka muid ülesandeid. Lisaks sellele, et need lõhnastavad kappi, aitavad need eemale hoida tüütuid putukad, kes esimesel võimalusel teie ilusad tekstiilid nahka pistaks!

Kotikeste tegemiseks läheb vaja:

kuivatatud ürti vabal valikul (minu lemmikuteks on lavendel ja roos)

kangatükke

riideribasid, et kotikesed sulgeda

soovi korral erinevad eeterlikke õlisid


Lõika kangast välja erinevaid tükke olenevalt kui suuri kotikesi soovid. Näiteks 22x22 cm võiks olla keskmise kotikese suurus (lõika kotid pigem suuremad, alati saad need hiljem väiksemaks lõigata). Aseta kangatükk lauale ja aseta sinna peale kuivatatud ürte. Ürte saad korjata ja kuivatada kas ise või osta looduspoest. Tänapäeval peaks juba päris hea ürtide valik olema. Mina kasutasin oma kotikestes lavendlit ja loorberi, kuna minu kotikeste eesmärk on peletada koisid ning need kaks ürti teevad nende tegelaste elu veidi ebameeldivamaks. Kuivatatud ürdisegule võid lisada ka tilga eeterliku õli, et tugevdada lõhna toimet. Seo kotikesed pealt kinni ja voilà, valmis need ongi! Minu kotikesed läksid lapse tuppa linakappi.


Säilituskarbi katted

Teate seda tunnet kui säilituskarbile ei leia õiget kaant? Minuga juhtub seda pidevalt. Ausalt, ma ei tea kuhu kõik kaaned jäävad ja miks kõik olemasolevad on väiksemad kui karp ise. Aga ei ole muret, sest siin tuleb appi see puuvillane lina, mille sa liigitasid vanaks ja räbaldunuks ning mis pidi leidma koha äravisatavate asjade seas.

Vaja läheb just seda lina, tugevamaid kumme ja kui sa oled eriti hoolas perenaine siis võid mõned ilupaelad ka välja     otsida. Mina nii hoolas ei ole ja eks laiskust on ka parasjagu, seega kasutan kumme. Tulemus ei ole esteetiliselt nii ilus aga see eest kiire.

Lõika kangast välja sobiva suurusega riidetükid, aseta need karbile, kinnita kummiga ja valmis see ongi enne, kui jõuad öelda “kus on säilituskarbi kaaned”. Tekstiil mida kasutad, võiks olla tugevam ja tihedama kiuga ning säilituskarbil tõmba see korralikult pingule, sest kui mahlapakk (mille  asetasid külmkappi külili ja loomulikult unustasid korgi korralikult kinni keerata) tekitab külmkapis uputuse, siis võid kindel olla, et sinu säilituskarbis uputust ei teki. Kangas laseb läbi ka õhku, mida näiteks säilituskile ei tee ning seega ei teki kondenseeritud vett!

Ainuüksi sellisel kolmel viisil saad sa teha suure kokkuhoiu nii enda kui looduse kasuks. Pluss saad endale puhtama ja keemiavabama kodu. Ma annan julgelt tolmulapi oma lapsele kartmata, et puhastusvahendi sees olev keemia kuidagi tema tervist kahjustaks. Lõhnakotikesi on ka tore koos lapsega valmistad. Ehk õnnestub mul temalegi edasi anda mõned ilusad lõhnavad lapsepõlve mälestused, mida ta saab aastaid hiljemgi meenutada!

Toredat meisterdamist ja palju lõhnaelamusi!


Eelmine
Why upcycling and how I choose the textiles

Vastused puuduvad

Email again: